Zduńska Wola, ul. Witkiewicza 6/13
+48 500 800 483
Pn-Pt 08:00 - 17:00
MKKW-HOME Wykończenia wnętrz, usługi budowlane, remontowe, elektryka, fotowoltaika - Zduńska Wola

Izolacja fundamentów

Izolacja fundamentów

Fundament budynku to bardzo ważny element konstrukcyjny budynku i jego główna funkcja to przejęcie całego ciężaru budynku, która na nim stoi, oraz zapobiegnięcie przedostania się wody i wilgoci do wnętrza budynku. Jeśli fundamenty są nieodpowiednio zabezpieczone i źle wykonane doprowadzą do osiadania budynku, a co za tym idzie do pękania ścian i możliwości zagrożenia katastrofą budowlaną przez np. zawalenie się części domu. Żeby temu zapobiec trzeba wykonać odpowiednią izolację fundamentów, zarówno przeciwwilgociowe jak i przeciwwodne.

Jeżeli planujemy remont starej nieruchomości, to należy szczególnie zadbać, by mieć pewność, iż wilgoć nie będzie niszczyła budynku. Bardzo często zdarza się, że starsze domy nie posiadają izolacji lub jest ona w kiepskim stanie technicznym.

Czynności związane z wykonaniem właściwej hydroizolacji fundamentów to:

  • odkopanie fundamentu zazwyczaj robi się to etapami
  • osuszenie fundamentu
  • oczyszczenie - szczególnie zalecamy piaskowanie (mycie podmywa ziemie pod fundamentami)
  • ewentualna renowacja  
  • zabezpieczenie impregnatem Hydrofobowym                                                                                                  
  • 2 warstwy izolacji bitumicznej przeciwwodnej, grubowarstwowej – stosowanej w przypadku obciążenia fundamentów wodą gruntową
  • docieplenie Polistyren - izolacja termiczna (styropian wodoodporny XPS klejona punktowo masą bitumiczną
  • folia kubełkowa – jako warstwa ochronna
  • ponowne przysłonienie - zagęszczenie ziemi (sprawdzi się żwir lub piasek, które wykazują znacznie lepsze właściwości drenujące i stabilizujące.
  • Drenaż - odwonienie (opcjonalnie)

Drenaż

Jeśli po deszczach  długo utrzymują się kałuże, wskazane jest wykonanie odwodnienia . Zbagatelizowanie problemu nadmiaru wody opadowej może doprowadzić do zawilgocenia ścian i fundamentów budynku.

Elementy drenażu opaskowego

Rura drenarska wykonana z tworzyw sztucznych posiadają niewielkie otwory przez które wpływa woda do wewnątrz rury, Ich średnicę dobiera się w zależności od warunków i specyfikacji. Rury drenarskie układa się w wykopach ze spadkiem 0,5%, a następnie obsypuje żwirem. Taka żwirowa zasypka powinna mieć ok. 25 cm grubości. Na koniec otacza się ją włókniną filtracyjną (geowłókniną), która chroni drenaż przed zamuleniem.

Jeśli chcemy ułożyć drenaż  to musimy ustalić, gdzie będzie odprowadzana spływająca nim woda. Takim odbiornikiem często jest kanalizacja deszczowa. W przypadku ich braku, stosuje się studnie chłonne.

Studnie chłonne służą do odbierania wody z drenażu, a następnie rozsączania jej do głębiej leżących warstw gruntu przepuszczalnego. Wykonuje się je z rur z tworzyw sztucznych, ewentualnie betonowych kręgów. Takie studnie chłonne bardzo dobrze sprawdzają się tam, gdzie pod warstwą gruntów spoistych dosyć płytko znajdują się grunty przepuszczalne.